Skip to Main Content

Board Members and Directors


Housing Finance Agency (HFA) Board Members:
Affordable Housing Corporation (AHC) Members:


Members:

Date Appointed:

Term Expires:

William J. Mulrow
Chairman
Governor Appointed

March 19, 2012

January 1, 2018

Darryl C. Towns
Commissioner
New York State Division of Housing and Community Renewal

April 7, 2011

Ex-officio

Robert L. Megna
Director
New York State Division of the Budget

June 15, 2009

Ex-officio

Thomas H. Mattox
Commissioner of Taxation and Finance of the State of New York

March 8, 2011

Ex-officio

Steven J. Weiss
Governor Appointed


June 7, 2011

2017

Nestor M. Davidson
Governor Appointed


June 17, 2013

January 1, 2016

Joyce L. Miller
Governor Appointed


June 19, 2013

January 1, 2015



Housing Trust Fund Corporation (HTFC) Board of Directors:

Directors:

Date Appointed:

Term Expires:

Darryl C. Towns
Commissioner
NYS Division of Housing and Community Renewal
Chair

 

Ex Officio

William J. Mulrow
Chairman, Housing Finance Agency

 

Ex Officio

Vacant
Commissioner Appointed

 



Municipal Bond Bank Agency (MBBA) Board of Directors:
Tobacco Settlement Financing Corporation (TSFC) Board Members:

Directors/Members:

Date Appointed:

Term Expires:

William J. Mulrow
Chairman
Governor Appointed

March 19, 2012

January 1, 2018

Naomi Bayer
Governor Appointed

June 3, 2009

January 1, 2012

Kenneth M. Bialo
Vice Chairman
Governor Appointed

June 7, 2000

January 1, 2010

Governor Appointee
Vacancy

Four (4) years from date of appointment

Cesar A. Perales
Secretary of the State
New York State Department of the State

June 7, 2011

Ex-officio

Robert L. Megna
Director
NYS Division of the Budget

June 15, 2009

Ex-Officio

Andrew A. SanFilippo
State Comptroller Appointed

February 26, 2008

Serves at the pleasure of the State Comptroller



State of New York Mortgage Agency (SONYMA) Board:

Directors/Members:

Date Appointed:

Term Expires:

William J. Mulrow
Chairman
Governor Appointed

March 19, 2012

December 31, 2015

Naomi Bayer
Governor Appointed

June 3, 2009

January 1, 2013

Two (2) vacancies (Governor Appointees)

Four (4) years from date of Appointment

Anthony Bergamo
Senate Appointed

January 4, 2012

Serves at the pleasure of the temporary President of the Senate

Moses Krausz
Assembly Appointed

February 6, 2014

Serves at the pleasure of the Speaker of the Assembly

Robert L. Megna
Director
New York State Division of the Budget

June 15, 2009

Ex-officio

Marge Rogatz
State Comptroller Appointed

January 16, 2008

Serves at the pleasure of the State Comptroller

Darryl C. Towns
Commissioner
New York State Division of Housing and Community Renewal

April 7, 2011

Ex-officio

There currently exist two vacancies from the Members appointed by the Governor.



Last updated: 04/10/14